Nismo ni svesni značaja ove supstance. Vode nije samo deo prirode, već čini i 70% našeg tela. Već znamo da nam je potrebna za život. Ali nemamo predstavu koliko miliona ljudi nema pristup pijećoj vodi.
Osim za pijenje, vodu koristimo za kuvanje, rekreaciju, ličnu higijenu itd. Ali niste došli na čas prirode i društva! Došli ste da saznate neke informacije koje niste znali. Tako da evo da ispucamo par:
- Čak 780 miliona ljudi, danas nema pristup pijećoj vodi
- Prosečan Amerikanac potroši 666 litara vode dnevno (đavolska količina zar ne?)
- U istraživanju od strane Xylem, 67% državljana SAD-a je priznalo da vodu uzimaju zdravo za gotovo
- Voda je prvenstveno vaše pravo i ne dozvolite da vam kažu suportno!
Pravo na vodu
Ujedinjene nacije su 2010. deklarisale novo pravo: “Pravo na pristup čistoj vodi i sanitarijama“. Verujem da vam se ne čita dokument i zato ćemo ga ovde sažeti. Imate pravo na dovoljnu količinu za podmirenje osnovnih potreba. Ali država je u obavezi da se potrudi da vam je obezbedi po pristupačnoj ceni i u toj količini da možete da uspete.
Pojava glavnog negativca
Generalni direktor Nestle-a ,Piter Brabek, je 2005. dao izjavu koju internet i čovečanstvo neće zaboraviti!
Lično verujem da je vodi bolje dati vrednost da bi postali svesni
te vrednosti. Čovečanstvo nikada nije toliko dugo živelo, nikada
nismo imali tolike količine novca, nikada nismo bili zdraviji, imamo
sve što smo ikada želeli, a i dalje samo kukamo
Možda na izgled bezazlena izjava, ali poziva na privatizaciju vode. Tada bi slobodno tržište uticalo na njenu cenu, što znači da ne bi svakome bila pristupačna.
Takođe, on je smatrao da je proglašenje vode kao ljudskog prava “ekstremno”. Važno je da imamo u vidu da je Nestle jedan od glavnih proizvođača flaširane vode! Ostaviću na vama da razmislite zašto je ta njegova izjava uzburkala vode čak i 2019. godine!